Merkez/Aksaray
+90 530 656 68 87
info@ahidamga.com

Kurumsal

Ahi Damga ve Terazi Hizmetleri

04 Eylül 2013 tarihli 28755 nolu Resmi Gazete’de yayınlanan TARTI ALETLERİ MUAYENE YÖNETMELİĞİ gereği, Otomatik Tartı Aletlerinin (Kütle belirleme, gravimetrik dolum, CheckWeigher, CatchWeigher vb.), Tartım kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil) III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletlerinin, I. ve II. sınıf (Kuyumcu, Eczacı hassas terazileri vb.) otomatik olmayan tartı aletlerinin periyodik, stok ve tamir sonrası muayenesi Yetkili Muayene Servislerine devredilmiştir.

Bu bağlamda firmamız 2018 yılında kurulmuş, gerekli eğitimleri almış ve standartları sağlayarak YMS-68-001 numarası ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yetkilendirilmiştir.

Ahi Damga’in faaliyetlerinin tamamını ilgili tartı aletleri muayeneleri oluşturmaktadır. Bu hizmeti kalite standartları gereğince deneyimli uzman kadromuzla hızlı, doğru ve güvenilir olarak yapmaktayız. Muayenesini yapmış olduğumuz tartı aletlerini 5 yıl boyunca takibini yaparak müşterilerimize periyodik zamanı gelmeden önce bilgi vermekteyiz.

Böylelikle müşterilerimizin kullanmış olduğu tartı aletlerini takip ve kontrolü gibi sorumluklarını üzerimize alarak ceza alma ihtimalini ortadan kaldırmaktayız.

Bu hizmeti tartı aletlerinin kullanıldığı yerde yapmaktayız.

Güvenilir ve Yasal Ölçü Aleti
3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre üzerinden Alım ve Satım işlemleri yapılan, ticari ilişkilerde kullanılan tartı aletlerinin doğruluğunun kontrol edilip, ayarlarının yapılmış olması ve mühürlenmesi gerekmektedir. Piyasaya arz edilen ilgili tartı aletlerinin her iki yılda bir Periyodik, Stok muayenesinin ve tamir sonrası muayenesinin TARTI ALETLERİ MUAYENE YÖNETMELİĞİ gereği yapılması gerekmektedir. Zamanın da yapılmayan tartı aletlerine idari para cezası uygulanmakta ve cihaza el konulmaktadır. İlgili kanun ve yönetmelikleri Bakanlık sitesinde bulabilirsiniz.

Kimler Bu Kontrolü Yapabilir? YMS kuruluşları TSE-17020 Kalite Yönetim Standartlarının ilgili maddelerine göre raporlandırılmış bir kalite sistemine sahip olmalı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yetkilendirilerek sertifikalandırılmalıdır ve bağımsız olmalıdır.

Ahi Damga, ilgili bakanlıktan almış olduğu yetki belgesi ile tartı aletlerinizin muayene işlemlerini yerine bağımsız olarak getirmektedir.